Nézd a Simpson családot minden nap a -on!
A Simpson család (angolul The Simpsons) egy nagy sikerű amerikai rajzfilmsorozat, Matt Groeningtől, melyet a Fox tv-csatorna számára készített a Klasky Csupo stúdió (melynek alapító tagja a magyar származású Csupó Gábor). Elsőként 1987. április 19-én jelent meg mint 2 perces műsor a Tracy Ullman Show-ban. Akkora sikert aratott, hogy két évvel később a Fox tévécsatorna 1989. december 17-én 20 perces adásban műsorára tűzte. A Simpson család azóta 23 évadot élt meg, és Matt Groeninget világhírűvé tette. Magyarországon a TV3 kezdte vetíteni 1998-tól, majd a csatorna megszűnése óta kisebb-nagyobb szünetekkel a Viasat 3, a TV6 és a magyar Comedy Central sugározza. Ez a rajzfilm egy átlagosnak cseppet sem nevezhető családot mutat be, hétköznapi gondokkal. A történet Springfieldben játszódik. Egy középosztályú amerikai család életén keresztül az amerikai kultúra és a társadalom világát szemlélteti humorosan.
A sorozatot megelőző rövidfilmek nagy sikert arattak. A sorozat Matt Groening találmánya, aki egy diszfunkcionális családot alkotott meg, aminek a tagjait a saját családjáról nevezte el. A sorozat több mint húsz éve tart, és még mindig ugyanolyan sikeres, mint kezdetben. Ezt legfőképp annak köszönheti, hogy gyakorlatilag minden korosztály és minden társadalmi réteg számára egyaránt élvezhető: a gyerekek jókat derülhetnek például Bart viccein, de a felnőttek is könnyen azonosulhatnak egy-egy karakterrel, ha saját problémáikra ismernek rá. Ugyanez a helyzet a különféle gondolkodású emberekkel is: akadnak, akik a felszíni humort keresik a sorozatban, mások szerint viszont igen komoly filozófiai tartalommal bír.
Utóbbi tábor odáig jutott, hogy a Men's Health magazin 2005-ös listáján Homer Simpsont szavazta meg az évtized filozófusának. Sőt a Simpson család filozófiai kapcsolódásairól egy egész könyv is megjelent, The Simpsons and Philosophy: The D'oh! of Homer címmel, amely Homert Arisztotelésszel, Bartot pedig Nietzschével állítja párhuzamba. A szerzők, Mark T. Conard és Aeon J. Skoble több esszét szenteltek Simpsonék szexualitással vagy politikával kapcsolatos kinyilatkoztatásainak is, és a vallásos szomszédnak, Nednek hála a teológiai fejtegetések sem maradtak ki a könyvből. Matt Groening szerint a nézők minden szinten be tudnak kapcsolódni a történetbe: aki csak egy epizódot néz meg, annak az a fél óra is remek szórakozás, ugyanakkor a fanatikus rajongók számára szinte minden részben akad valami apró meglepetés (például egy szereplő titkos hobbija, vagy egy másik szereplővel való, addig háttérben húzódó kapcsolata).
A sikerre való tekintettel film is készült a sorozatból A Simpson család – A film címmel, amit 2007. július 27-én vetítettek először Amerikában. Magyarországon 2007. augusztus 9-én volt a premierje. A film nagy sikernek örvendett, ezt támasztja alá az is, hogy hozzávetőleg 526,2 millió dollár nyereséget hozott.
A sorozat díjai illetve elismerései:
A Homertól elhíresült D'oh! indulatszót hivatalosan is elismerték az amerikai lexikonokban. A sorozat nagy hatással volt a később megjelenő hasonló típusú rajzfilmekre.
Groening eleinte egy saját képregényújságot készített amit hetente adott ki. James L. Brooks felkérte Groeningot, hogy készítsen egy rövidfilmet képregényéről, a Life in Hellről. Azonban a képregény meganimálásához közzétételi jog kellett, ezért inkább kitalált egy diszfunkcionális családot, amiket saját családtagjairól nevezett el. Kivéve Bartot, akinek a neve a brat (kölyök) szó anagrammája.
A Simpson család először első szereplése rövidfilmben volt a Tracey Ullman Showban, 1987. április 19-én. Groening csak alapvető vázlatokat küldött az animátoroknak, gondolván, majd finomítanak a rajzokon. Ez azonban nem történt meg, ugyanis az animátorok csak lemásolták Groening rajzait, ezért a rövidfilmekben nagyon kezdetleges verziója volt látható a családnak. A Klasky Csupo vállalat egyik legelső munkája volt a műsor animációja, ami A Simpson család elindulásához vezetett. Az animáció a Klasky Csupónál történt Wesley Archer, David Silverman, és Bill Kopp segítségével, akik az első évadban voltak az animátorok.
1989-ben a produkciót The Simpsons néven félórás műsorba mentették át, ami a Fox csatornán futott. Az akkori produkciós csapat ma a Klasky Csupo része. Jim Brooks tárgyalt egy olyan szerződésről a Foxszal, mely szerint a Fox nem szólhat bele a műsor tartalmába. Groening azt mondta, hogy a célja az volt, hogy a közönséggel, ahogy ő mondja, "mainstream szemetet" nézessen. A félórás műsor a Simpsonék karácsonya (Simpsons Roasting on an Open Fire) résszel debütált, 1989. december 17-én. A Még egy ilyen remek estét! című epizód volt az első teljes hosszúságú epizód, azonban 1990 májusáig nem vetítették le, mert problémák akadtak az animálással. 1992-ben, Tracey Ullman pert indított a Fox ellen, mivel állításuk szerint a sorozat bemutatójának sikeréből ők is részesülnek, ám a bíróság döntése alapján ez nem valósult meg.
A Simpson család, ahogy először megjelentek a Tracey Ullman Show-ban